Oprawa muzyczna ślubów

Muzyka rozbrzmiewająca podczas ceremonii ślubu stanowi bardzo ważny element tej
wyjątkowej uroczystości.
To właśnie muzyka, dzięki swojej niezwykłej mocy, nadaje ceremonii ślubu szczególnego charakteru
i tworzy atmosferę, która na długo pozostaje
w sercach Państwa Młodych, rodziców
i zaproszonych gości.

Różnorodność muzyki pozwala nam jednocześnie stworzyć taki klimat, jaki najbardziej nam odpowiada i cieszyć się pięknem tej wyjątkowej dla nas i naszych najbliższych chwili.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu oferujemy Państwu niezapomnianą oprawę muzyczną uroczystości ślubnej na najwyższym poziomie. Wszyscy nasi wykonawcy to absolwenci akademii muzycznych, profesjonalni muzycy, artyści koncertujący w kraju i zagranicą (szczegóły w dziale ARTYŚCI). Prezentujemy niezwykle bogaty repertuar ślubny, od najpiękniejszych pieśni i arii sakralnych, po uroczyste fragmenty muzyki instrumentalnej. Oferujemy możliwość przesłuchania i wyboru repertuaru według indywidualnego upodobania. Jesteśmy również otwarci na Państwa sugestie i propozycje. Mniej zdecydowanym Parom przedstawiamy kilka propozycji repertuarowych i pomagamy dokonać właściwego wyboru. Zapewniamy profesjonalizm wykonania i niezapomniane przeżycia podczas tej wyjątkowej dla Państwa uroczystości.

PORADNIK:

"WYMARZONA MUZYKA NA ŚLUBIE
KROK PO KROKU"

Krok 1. Decydujemy jaki rodzaj i charakter oprawy muzycznej nam odpowiada.
Oprawa muzyczna ślubu może dziś przybierać najrozmaitsze formy. Na samym początku Para Młoda decyduje jaki rodzaj i charakter muzyki chciałaby usłyszeć na swoim ślubie. Największym uznaniem, zarówno wśród Młodych Par, jak również zaproszonych gości, cieszy się obecnie muzyka klasyczna, zarówno o tematyce religijnej, jak i świeckiej. Niektóre pary wybierają na oprawę uroczystości ślubnej piosenki religijne, a czasem również muzykę rozrywkową wprowadzającą odpowiedni nastrój. W przypadku muzyki rozrywkowej pamiętajmy jednak o konieczności uzyskania zgody księdza proboszcza. Od tej pierwszej decyzji zależy nastrój i atmosfera podczas ceremonii naszego ślubu. Decyzja należy jednak do Państwa - my jesteśmy jedynie po to, aby sprostać wszelkim oczekiwaniom.

Krok 2. Wybieramy wykonawców.
Wybór obsady to jeden z najważniejszych elementów oprawy muzycznej. Utwory muzyki klasycznej brzmią najlepiej w wykonaniu profesjonalnych śpiewaków operowych oraz instrumentalistów grających na oryginalnych instrumentach, a nie np. syntezatorze. Jeżli decydujemy się na śpiew klasyczny, możemy wybrać głos kobiecy (sopran, alt, mezzosopran) lub głos męski (tenor, baryton, bas), duet śpiewaków (np. sopran + mezzosopran), albo zespół śpiewaków (tercet, kwartet, kwintet). W przypadku instrumentalistów mamy do wyboru całą gamę instrumentów solowych (np. skrzypce, flet poprzeczny, harfa, czy trąbka) lub duety, tercety i kwartety instrumentalne. W śpiewie rozrywkowym wybieramy po prostu wokal kobiecy lub męski. Muzyka rozrywkowa w większości przypadków wymaga towarzyszenia instrumentu klawiszowego, gitary klasycznej lub elektrycznej. Piosenki religijne wykonuje głos lub kilka głosów (kobiece, męskie lub mieszane) z towarzyszeniem instrumentu klawiszowego, gitary klasycznej i ewentualnie fletu poprzecznego. W przypadku muzyki rozrywkowej oraz piosenki religijnej istnieje również konieczność odpowiedniego nagłośnienia, którego nie wymaga klasyczna muzyka wokalna i instrumentalna. Zazwyczaj artyści występują na chórze, ale istnieje możliwość usytuowania ich w pobliżu ołtarza (oczywiście po ustaleniu z księdzem).
PRZYKŁADOWE OPCJE OBSADY WYKONAWCZEJ (A) znajdują się poniżej.

Krok 3. Wybieramy utwory, które chcielibyśmy usłyszeć.
Repertuar ślubny jest dość bogaty. Pełny repertuar ślubny w wersji elektornicznej, ze względu na jego rozmiary, przesyłamy na Państwa życzenie drogą elektroniczną. Zapewniamy indywidualny dobór utworów, sugerując te najbardziej znane i lubiane. Niekiedy zdarza się, że narzeczeni dokładnie wiedzą jakie utwory chcieliby usłyszeć na swoim ślubie, ale częściej zdają się na naszą wiedzę i doświadczenie. Jesteśmy również otwarci na Państwa sugestie i propozycje. Na naszej stronie istnieje także możliwość przesłuchania wybranych utworów w wykonaniu naszych artystów (dział VIDEO oferty artystycznej). Zwykle wybieramy kilka (od 1 do 5) utworów, sugerując się schematem ceremonii ślubnej.
SCHEMAT MSZY ŚWIĘTEJ ŚLUBNEJ (B) oraz WYBRANE KOMPOZYCJE Z REPERTUARU ŚLUBNEGO (C) znajdują się poniżej.

Krok 4. Rezerwujemy termin i ustalamy szczegóły.
Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz sprawdzenia dostępności i rezerwacji terminu. W formularzu kontaktowym prosimy o podanie następujących informacji:
1. TERMIN I MIEJSCE ŚLUBU
2. WYBRANA OBSADA
3. PROPONOWANY REPERTUAR (OPCJONALNIE)

Krok 5. Omawiamy kwestię organisty.
Jeżeli termin jest dostępny, wybraliśmy juz obsadę i repertuar, pozostaje jeszcze kwestia organisty. Pamiętajmy, że zarówno śpiewakowi, jak i instrumentaliście towarzyszy zazwyczaj organista. Jeżeli organista parafialny (na stałe współpracujący z kościołem, w którym odbędzie się ślub) wyrazi chęć towarzyszenia soliście lub solistom, umawiamy się w celu przeprowadzenia próby. Zwykle organista parafialny otrzymuje wówczas dodatkowe, niewielkie honorarium za przygotowanie dodatkowych utworów. Takie rozwiązanie jest najprostsze i wybierane przez Państwa naczęściej. Niestety wrażenia estetyczne nie zawsze są takie jakbyśmy oczekiwali, ponieważ nie mamy wpływu na poziom umiejętności technicznych organisty parafialnego. Istnieje oczywiście możliwość zaangażowania naszego organisty, jeżeli  organista kościelny nie wyraża gotowości do towarzyszenia soliście. Nasi organiści mogą również zagrać do całej liturgii mszy świętej. Kwestie te ustalamy z Państwem po uprzednim kontakcie z organistą parafialnym. W przypadku wykonywania piosenek religijnych lub ewentualnie muzyki rozrywkowej, również kontaktujemy się z organistą kościelnym w celu ustalenia szczegółów przebiegu całej liturgii.

Krok 6. Ustalamy cenę i podpisujemy umowę.
Szczegółowy cennik naszych usług znajduje się w dziale CENNIK oferty artystycznej. Każda z możliwych do wybrania opcji posiada swój symbol, np. [A+ORG] oznacza oprawę muzyczną w wykonaniu śpiewaka lub śpiewaczki z towarzyszeniem organisty AECG. Najprotszą i zarazem jedną z najpiękniejszych opraw muzycznych ślubu stanowi właśnie śpiew lub instrument solowy z towarzyszeniem organów. Często też organista parafialny zna lub wyraża chęć przygotowania wykonywanego przez nas repertuaru i wówczas nie ma konieczności dodatkowego angażowania organisty AECG. Wersja ta jest również najbardziej ekonomiczna. Duety wokalno-instrumentalne z towarzyszeniem organów są wersją nieco droższą, ale równie piękną. W kolejnej grupie cenowej znajdują się tria, kwartety, czy kwintety, gdzie odpowiednio do ilości angażowanych artystów musi wzrosnąć cena. Najdroższym rozwiązaniem są wieloosobowe chóry. W przypadku muzyki rozrywkowej i piosenki religijnej cena nieco wzrasta w związku z koniecznością przewiezienia sprzętu muzycznego oraz nagłośnienia. Cena nie jest natomiast uzależniona od ilości wykonywanych utworów (zazwyczaj wykonujemy od 1 do 5 kompozycji). W przypadku angażowania wokalisty, istnieje również możliwość wykonania psalmu międzylekcyjnego oraz Alleluja, bez dodatkowych opłat. Jeżeli ślub odbywa się poza terenem Katowic i okolic (do 20 km) do ceny doliczamy koszt dojazdu (1zł/1km). Płatność ma miejsce w dniu ślubu. Wystawiamy rachunki. Na Państwa życzenie możemy również spisać umowę z dużym wyprzedzeniem czasowym. W takiej sytuacji jednak, dla obustronnego zabezpieczenia, pobieramy zaliczkę w wysokości 15% od całej kwoty usługi.

Krok 7. Bierzemy udział w próbie (opcjonalnie).

Próba odbywa się z kilkudniowym wyprzedzeniem i ustalana jest z kancelarią lub oranistą kościelnym, w dogodnym dla obu stron terminie. Obok konieczności zgrania się solistów z organistą, sprawdzamy również jak artyści brzmią w akustyce kościoła. W przypadku, gdy stale współpracujemy z organistą danej parafii oraz gdy akustyka kościoła jest nam znana, a występujemy z naszym organistą - nie ma koniecności przeprowadzania dodatkowej próby. Próby mają charakter otwarty, możecie więc Państwo z całą pewnością ocenić, czy oprawa muzyczna spełnia Wasze oczekiwania.

Krok 8. Cieszymy się pięknem muzyki oraz niepowtarzalną atmosferą podczas naszej ceremonii ślubnej.

* Oczywiście możecie Państwo pominąć punkty od 1 do 3 i zdać się na naszą wiedzę i doświadczenie w kwestii wyboru charakteru oprawy muzycznej, obsady oraz repertuaru. Wówczas przedstawiamy Państwu naszą propozycję i po jej akceptacji przechodzimy bezpośrednio do punktów: od 4 do 8.

(A) PRZYKŁADOWE OPCJE OBSADY WYKONAWCZEJ
Różnorodność obsady wykonawczej pozwala na indywidualny wybór według własnych potrzeb i upodobań.  Poniżej prezentujemy przykładowe możliwości obsady wykonawczej:

* Śpiew z towarzyszeniem organów

* śpiew solowy + organy
sopran [Sopr]
alt [Alt]
mezzosopran [Mezo]
tenor [Ten]
baryton [Bar]
bas [Bas]
[A-...] (śpiewak solo + organista parafialny)
[A-...+ORG] (śpiewak solo + organista AECG)
[A-...+ORG+ORG lit.] (śpiewak solo + organista AECG towarzyszący soliście oraz grający całą mszę św.)
* duet wokalny +organy
[A2] (duet wokalistów + organista parafialny)
[A2+ORG] (duet wokalistów + organista AECG)
[A2+ORG+ORG lit.] (duet wokalistów + organista AECG towarzyszący śpiewakom oraz grający całą mszę św.)
* większy zespół śpiewaków
[A3], [A3+ORG], [A3+ORG+ORG lit.]
[A4], [A4+ORG], [A4+ORG+ORG lit.]

* Instrument solowy z akompaniamentem organów
Proponujemy następujące instrumenty do wyboru:
skrzypce [Sk]
altówka [Ak]
wiolonczela [Wl]
trąbka [Tr]
flet poprzeczny [Fl]
harfa [Hf]
[B-...] (instrument solowy + organista parafialny)
[B-...+ORG] (instrument solowy + organista AECG)
[B-...+ORG+ORG lit.] (instrument solowy + organista AECG towarzyszący soliście oraz grający całą mszę św.)

*Muzyka wokalno-instrumentalna z towarzyszeniem organów
* duet wokalno-instrumentalny
[DUO] (śpiewak + instrumentalista + organista parafialny)
[DUO+ORG] (śpiewak + instrumentalista + organista AECG)
[DUO+ORG+ORG lit.] (śpiewak + instrumentalista + organista AECG towarzyszący solistom oraz grający całą mszę św.)
* większe obsady obejmujące instrumentalistów i wokalistów [Fx]

*Muzyka kameralna
* duet lub trio instrumentalne
(duety: np. dwoje skrzypiec / skrzypce + wiolonczela / skrzypce + altówka + wiolonczela)
(tria: dwoje skrzypiec + wiolonczela / skrzypce + altówka + wiolonczela)
[D2], [D2+ORG], [D2+ORG+ORG lit.]
[D3], [D3+ORG], [D3+ORG+ORG lit.]
* kwartet smyczkowy
(dwoje skrzypiec + altówka + wiolonczela) [D4]
* większe obsady obejmujące instrumentalistów [Ex]

*Muzyka organowa
* organista
[ORG lit.] organista AECG grający wyłączniedo liturgii mszy świętej
[ORG] organista AECG towarzyszący solistom
[ORG+ORG lit.] organista AECG towarzyszący solistom oraz grający całą mszę świętą

*Muzyka chóralna i zespołowa

* chór [CH]
* schola cantorum [SCh]
* zespół muzyki religijnej

[WokWokWok+KL+G1+(Fl), + (Sk)] (wokaliści - od 1 do 3 + instrument klawiszowy + gitra klasyczna + flet poprzeczny + skrzypce)

*Muzyka rozrywkowa
* wokalista jazzowy (muzyka rozrywkowa)
[Wok+KL] (wokalistka lub wokalista jazzowy + instrument klawiszowy)
[Wok+G1] (wokalistka lub wokalista jazzowy + gitara klasyczna)
[Wok+G2] (wokalistka lub wokalista jazzowy + gitara elektryczna)
inne możliwości: [Wok+G1+K], [Wok+G2+KL]
(dwoje wokalistów jazzowych) [WokWok+KL]

(B) SCHEMAT ŚLUBNEJ MSZY ŚWIĘTEJ
Przebieg mszy ślubnej posiada niemal dokładnie taki układ, jak coniedzielna msza święta, z wyjątkiem pojawienia się kilku momentów, w których Para Młoda pełni rolę szczególną. W niektórych parafiach mogą występować pewne niewielkie różnice, w zależności od regionu i tradycji lokalnej, ale schemat ogólny jest zazwyczaj stały. Oprawa muzyczna obejmuje kilka (zwykle od dwóćh do pięciu) utworów z zakresu repertuaru ślubnego, wykonywanych w trakcie uroczystości, w odpowiednich momentach mszy świętej. Te momenty to tzw. stałę części mszy świętej: Wejście, Ofiarowanie, Komunia, Uwielbienie i Wyjście. Można również wykonać stosowne kompozycje podczas podpisywania przez Parę Młodą dokumentów oraz ewentualnie w momencie składania podziękowań Rodzicom podczas mszy świetej (zwyczaj praktykowany w niektórych parafiach). Na Państwa życzenie oraz  po ustaleniu z księdzem i organistą, również niektóre części stałe mszy (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei) może wykonać śpiewak (zwykle wykonuje je organista wraz z wiernymi). Wokalista może również wykonać psalm międzylekcyjny oraz Alleluja. Bardzo istotne jest więc, aby dokładnie przemyśleć co i kiedy chcielibyśmy usłyszeć podczas ceremonii naszego ślubu. Poniżej przedstawiamy schemat mszy świętej ślubnej z uwzględnieniem miejsc, w których mogą pojawić się kompozycje z repertuaru ślubnego.

SCHEMAT ŚLUBNEJ MSZY ŚWIĘTEJ z przykładowym repertuarem oprawy muzycznej:

I. WEJŚCIE
Rozpoczęcie mszy świętej ślubnej może przebiegać na trzy sposoby:
1. Para Młoda podchodzi do ołtarza, gdzie jest witana przez kapłana.
2. Kapłan wychodzi po narzeczonych i razem z nimi podchodzi do ołtarza.
3. Pani Młoda jest prowadzona przez ojca lub kogoś z rodziny  do ołtarza, gdzie czeka kapłan oraz Pan Młody.
Oprawa muzyczna:
- fragment instrumentalny na organy solo
- "Ave Maria" na głos lub instrument solo (jedna z wersji do wyboru)
- pieśń religijna (np. "Oto są baranki młode", "Nim świt obudzi noc")

*** LITURGIA SŁOWA
W liturgii słowa mogą czynnie uczestniczyć nasi goście lub świadkowie.
- psalm międzylekcyjny (opcjonalnie wykonywany przez głos solowy z chóru lub z ambony; Para Młoda może również zadecydować o wyborze tekstu psalmu responsoryjnego odpowiedniego na tę uroczystość - najczęściej wykonuje się Psalmy: 128, 34 i 33)
- Alleluja (opcjonalnie wykonywane przez głos solo z chóru lub ambony)

*** SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Rozpoczyna się bezpośrednio po wysłuchaniu Ewangelii i homilii. Narzeczeni wyrażają wolę przyjęcia sakramentu małżeństwa, podchodzą do ołtarza, organista wykonuje Hymn do Ducha Świętego, narzeczeni twarzami do siebie powtarzają tekst przysięgi małżeńskiej, a następnie kapłan błogosłwai obrączki, którymi wmieniają się małżonkowie. Część tę kończy modlitwa wiernych (również Państwo Młodzi mogą uczestniczyć w ustalaniu intencji).

II. OFIAROWANIE
Kapłan przygotowuje się przy ołtarzudo Eucharystii. Nowożeńcy mogą wcześniej przynieść do ołtarza chleb i wino.
Oprawa muzyczna:
- "Ave Maria" na głos lub instrument solo (jedna z wersji do wboru)
- pieśń religijna (np. "Ofiaruję Tobie, Panie mój", "Pan blisko jest")

III. KOMUNIA ŚWIĘTA
Nowożeńcy przyjmują komunię św. jako pierwsi, często pod dwiema postaciami.
Oprawa muzyczna:
- "Panis angelicus" - C. Franck - na głos solo, duet wokalny lub wokalno-instrumentalny.
- "Ave verum" - W.A. Mozart - na głos lub instrument solo
- "Ave Maria" - na głos lub instrument solo (jedna z wersji do wyboru)

IV. UWIELBIENIE
Bezpośrednio po udzieleniu komunii świętej.
Oprawa muzyczna:
- pieśń religijna (np. "Wielbić Pana chcę", "Chwalę Ciebie Panie")
- "Ave Maria" na głos lub instrument solo (jedna z wersji do wyboru)

* MOMENT PODPISANIA AKTU MAŁŻEŃSTWA (opcjonalnie, w przypadku ślubu konkordatowego)
Jeżeli Państwo Młodzi podpisują akt małżeństwa w kościele podczas ceremonii ślubu (zazwyczaj na stoliku przy ołtarzu), najczęściej odbywa się to na zakończenie mszy świętej. Warto wówczas poprosić o uświetnienie tej chwili stosowną muzyką.
Oprawa muzyczna:
- pieśń religijna
- utwór na głos solo, instrument solo lub organy solo

* INDYWIDUALNA MODLITWA NOWOŻENCÓW (opcjonalnie)
Po błogosławieństwie małżonkowie mogą jeszcze uklęknąć przed ołtarzem lub udać się pod obraz Matki Bożej i tam przez chwilę modlić się w skupieniu indywidualnie. Można także zadbać, aby goście udali się wówczas przed wejście do kościola i tam, po chwili, witali wychodzącą Parę Młodą.
Oprawa muzyczna:
- pieśń religijna (np. "Alleluja, miłość trwa", "Miłość")
- "Ave Maria" - na głos lub instrument solo (jedna z wersji do wyboru)

V. WYJŚCIE
Po błogosławieństwie lub indywidualnej modlitwie Państwo Młodzi wychodzą z kościoła
Oprawa muzyczna:
- "Marsz weselny" - F. Mendelssohn - organy solo lub trąbka + organy
- utwór na głos lub instrument solowy

* W okresie Świąt Bożego Narodzenia wykonujemy w trakcie mszy świętej najpiękniejsze kolędy i pastorałki.
* Na specjalne życzenie oferujemy także nastrojową muzykę bezpośrednio przed ślubem, w trakcie zbierania się gości, jak również podczas składania życ zeń, po ceremonii ślubu.

(C) WYBRANE KOMPOZYCJE Z REPERTUARU ŚLUBNEGO
Repertuar ślubny obejmuje najpiękniejsze "Ave Maria", arie kościelne, pieśni i piosenki religijne oraz nastrojowe fragmenty instrumentalne. Poniżej przedstawiamy wybrane utwory ze ścisłego kanonu pozycji repertuarowych wykonywanych podczas ślubów.

ŚPIEW LUB INSTRUMENT SOLO Z TOWARZYSZENIEM ORGANÓW:
J.S.Bach / Ch.Gounod - "Ave Maria"
F.Schubert - "Ave Maria"
G.Caccini - "Ave Maria"
C.Caint-Saens - "Ave Maria" (na solo lub duet)
L.Cherubini - "Ave Maria"
G.Donizetti - "Ave Maria" (na solo lub duet)
W.A.Mozart - "Sancta Maria"
J.Maklakiewicz - "Ave Maria"
C.Franck - "Panis angelicus"
W.A.Mozart - "Ave verum corpus"
G.Giordani - "Caro mio ben"
J.S.Bach - "Bist du bei mir"

INSTRUMENT SOLO Z TOWARZYSZENIEM ORGANÓW:
G.F.Haendel - Suita nr 2 D-dur - "Alla hornpipe"
J.Pachelbel - Canon D-dur
H.Purcel - "Trumpet voluntary"
J.S.Bach - "Aria na strunie G"
M.A.Charpentier - Preludium do "Te Deum" (trąbka)
E.Morricone - "Obój Gabriela"
F.Mendelssohn-Bartholdy - "Marsz weselny"

KWARTET SMYCZKOWY:
J.S.Bach/Ch.Gounod - "Ave Maria"
J.S.Bach - "Aria na strunie G"
J.S.Bach - Aria ze suity D-dur
J.S.Bach - "Jesus bleibet meine Freude"
G.F.Haendel - "Largo"
F.M.Bartholdy - Marsz weselny
E.Morricone - "Obój Gabriela"
T.Albinioni - "Adagio"

PIEŚŃ I PIOSENKA RELIGIJNA:
A.Adolf - "Głos duszy"
"Nim świt obudzi noc"
"Miłość"
"Oto są baranki młode"
"Zbliżam się w pokorze" ("Adoro Te devote"
"Ofiaruję Tobie, Panie mój"
"To przykazanie"
"Pan blisko jest"
"Pan jest mocą swojego ludu"
"Wielbić Pana chcę"
"Chwalę Ciebie Panie"

MUZYKA ROZRYWKOWA:
Przykładowy repertuar znajduje się w dziale MUZYCZNA OPRAWA UROCZYSTOŚCI.

Uwaga: Pełny wykaz repertuaru ślubnego przesyłamy na Państwa życzenie drogą elektroniczną.